Nasz nabór jest zawsze otwary, więc możesz do nas dołączyć, kiedy tylko chcesz. Dla nas liczy się tylko twoja kreatywność!
To co łączy wszystkich szabloniarzy Wioski to pasja z jaką tworzymy szablony oraz nasze motto: jakość ponad ilość.
Gwarantujemy ci nie tylko świetny wygląd, ale też funkcjonalność szablonu i zabezpieczenie prawne. Pobierając nasze prace, nie musisz się o nic martwić!
Help

Agata

22 lata | administrator WS | Mail: agatawebdesign@gmail.com
Grafiką interesuję się od niecałcyh siedmiu lat, w tym od ponad trzech lat html'em i css'em. Ostatnio to właśnie kodowanie stało się moją głowną pasją, co w znaczącym stopniu odbija się na moich szablonach. Mam nadzieję, że moja twórczość przypadnie wam do gustu.

Moi faworyci

1257. Dark star
1254. Let's play
1249. King of the forest
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Ariana

Justyna | 19 lat | Mail: ariana.prace@gmail.com
W blogosferze jestem od 5 lat, grafiką zajmuję się od ok. 3. Uwielbiam wykonywać szablony minimalistyczne, zwłaszcza te w bieli i czerni. Fanatyczka literatury amerykańskiej i Sapkowskiego (nie trawię innych polskich autorów), Muse, Florence i Maszyn oraz My Chemical Romance.

Moi faworyci

1268. Nowoczesna szarość
1253. Kadandyjska czerwień
1243. Raspberry dreams
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

December

Weronika | 18 lat | Mail: decemberdayt@gmail.com
Wcześniej działałam na Wiosce pod nickiem Daytona. W grafice siedzę już 2 lata. Przez całe 3 lata liceum liczę zadanka na profilu mat-fiz-inf. Web-design to coś, co zdecydowanie mnie kręci, aczkolwiek na razie jest to tylko moje hobby. Oby tylko na razie. :)

Moi faworyci

1258. Różne oblicza miłości
1246. Chwila zadumy
1235. Kocie życie
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

grabarz

Karolina | 17 lat | Mail: deadtravel@gmail.com
Grafiką zajmuje się około czterech lat z małymi przerwami, pracowałam przez chwilę jeszcze za czasów Onetu. Uczęszczam do technikum o profilu hotelarskim, jednak nie wydaje mi się, żebym wiązała z tym przyszłość - tak samo jak z grafiką, to tylko hobby.

Moi faworyci

1271. Goner
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Sleepwalker

Oliwia | 15 lat | Mail: sleepwalker@interia.com
Szablonami na blogspot zajmuję się od 5 lat. Wcześniej wykonywałam szablony na onecie. Na początku było trudno ale z biegiem czasu nauczyłam się wielu rzeczy. Oprócz robienia szablonów zajmuję się amatorsko grafiką wektorową.

Moi faworyci

1251. Great Britain
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Locofuego

Amelia | 17 lat | Mail: szarmette@gmail.com
Grafiką komputerową zaczęłam interesować się cztery lata temu, gdy blogosfera jeszcze miała działalność na Onecie. Niedawno postanowiłam czynnie powrócić, poszukując weny i inspiracji. Swoją przyszłość wiążę z inżynierią i projektowaniem maszyn.

Moi faworyci

1237. Brain storm
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Naaailee

Natalia | 12 lat | Mail: natalias0804@gmail.com
Grafiką interesuję się od dawna. Początki były trudne, ale z każdą kolejną pracą uczyłam się czegoś nowego. Teraz z każdym szablonem czuję się coraz pewniejsza. :)

Moi faworyci

1229. Ariana
1233. Fashion
[1241] Live
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Shalis

Natalia | 23 lata | Administrator ws | Mail: 91.shalis@gmail.com
Moje pierwsze próby z programem graficznym i szablonami rozpoczęły się już jakieś 10 lat temu, jeszcze na Onecie. Raz lepsze, raz słabsze szablony, jednak tworzenie każdego następnego sprawiało mi mnóstwo radości i przyjemności. Po dość długiej przerwie w blogowym świecie powracam do Was z nowymi pomysłami na szablony.

Moi faworyci

1247. Alex O'Loughlin
1240. The Arrow
1244. Blue eyes
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Breath

Patrycja | 19 lat | Mail: diaphanerose@onet.pl
Grafiką zajmuje się od jakiś 8 lat może trochę krócej, nawet nie jestem w stanie określić tak dawno temu zaczęłam swoją przygodę z grafiką. Mój pierwszy blog był jeszcze na onecie i to takimi szablonami się zajmowałam. Dopiero roku temu wróciłam na blogspot po kilkuletniej przewie.
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close

Mrs Black

Joanna | 16 lat | Mail: mrsblack811@gmail.com
Grafiką zajmuję się od lipca 2014 (włączając w to kilkumiesięczną przerwę), kodowaniem troszkę krócej. Czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce (w szczególności fantastykę i sci-fic), słucham różnych odmian rocka (szczególnie uwielbiam punk rocka), a grafikę traktuję wyłącznie jako hobby.
Zobacz wszystkie szablony tej autorki
close
Szablonem wiosny został Majestatyczna zieleń Agaty. Gratulacje!
Zobacz >>
Ogłaszamy, że Wioskę można znaleźć na instagramie!
Na facebooku też!
Icons: 1 and 2 from 3. CC 3.0 BY

Czym kierować się przy wyborze i komponowaniu szablonu, kiedy publikujemy długie teksty na blogu?

Edytuj post

Czym kierować się przy wyborze i komponowaniu szablonu, kiedy publikujemy długie teksty na blogu?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że czytelnik będzie spędzał na blogu dużo czasu, zatem szablon musi zapewniać odpowiedni komfort czytania i nie rozpraszać. W takim wypadku wygląd bloga powinien być „skoncentrowany” na poście. Poniżej znajdują się zasady, które to „skoncentrowanie” zapewniają.

Spis treści

 1. Kolumny
 2. Widgety
 3. Nawigacja
 4. Szerokość tekstu i marginesy
 5. Formatowanie tekstu
 6. Pogrubienie i pochylenie
 7. Wielkość i krój czcionki
 8. Wyrównywanie tekstu i interlinia
 9. Kontrast i kolory
 10. Tło bloga
 11. Podsumowanie
+ 12. Jak poprawnie podawać źródła zdjęć oraz grafik umieszczanych na blogu?

Kolumny

Kolumny boczne w szablonie mogą rozpraszać przy czytaniu, dlatego zdecydowanie odradzam stosowanie szablonów z dwoma kolumnami bocznymi. Najlepiej wybrać z jedną kolumną boczną [przykład szablonu] i to umieszczoną po prawej stronie treści posta [przykład szablonu]. Ze względu na to, że czytamy od lewej do prawej, kolumna po prawej stronie będzie mniej rozpraszać niż ta po lewej. Jeżeli to jest możliwe, radziłabym zrezygnować z kolumny na rzecz stopki bloga [przykład szablonu] lub też korzystać z szablonu, który ma schowaną kolumnę boczną [przykład szablonu].

Widgety

W kolumnie nie może być ich zbyt wiele, a te, które zdecydowaliśmy się wykorzystać, powinny być stonowane i nie rzucać się w oczy. Nad tekstem nie powinno też znajdować się za dużo widgetów [przyklad szablonu], ponieważ czytelnik może zniechęcić się długim przewijaniem strony, by zapoznać się z tekstem głównym i zrezygnować z lektury. W stopce nie ma limitu na ilość widgetów, ale wiadomo, że co za dużo, to niezdrowo [przykład szablonu].

Nawigacja

Ważne jest, aby zapewnić czytelnikowi łatwy dostęp do „spisu treści lub innej formy umożliwiającej wybór pozostałych treści na blogu, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z tekstem wieloczęściowym. Widoczne i odpowiednio wyróżnione przyciski pozwalające na zmianę starszych/nowszych postów również bardzo się przydadzą.

Szerokość tekstu i marginesy

Post nie powinien być zarówno zbyt wąski, jak i szeroki. Przy nienaturalnie wąskich postach nasze oczy za często muszą przeskakiwać do nowej linii, przez co szybciej się męczą. Przy za szerokich postach nasz wzrok pokonuje daleką drogę od lewej do prawej, do czego też nie jest przyzwyczajony.
Szerokość powinna być uzależniona od liczby znaków w linii. Przyjmuje się, że najlepszy komfort zapewnia około 8-10 wyrazów w jednym wersie, ale trudno sobie wyobrazić, aby ktoś to liczył, dlatego w przybliżeniu można przyjąć, że szerokość posta powinna się mieścić w granicach około 40-65% szerokości ekranu przy dużych rozdzielczościach. 40% dla małej wielkości fontu, 65% dla dużej.
Marginesy są istotne zwłaszcza wtedy, gdy treść posta ma obramowanie lub tło różniące się nieco od głównego tła bloga. Wówczas odległość tekstu od krawędzi powinna wynosić minimum 20px, aby tekst czytało się bez utrudnień [przykład szablonu].

Formatowanie tekstu

Oczywistym jest, że długi tekst powinien posiadać akapity, aby ułatwić czytelnikowi skupienie się na treści i orientację w nim. Poza tym wskazane jest stosowanie wyraźnych podtytułów w tekście, które także wpłyną pozytywnie na jego organizację. To przydatna rzecz w przypadku publikacji pamiętników czy tekstów pisanych narracją piewszoosobową tudzież jeśli narrator jest zmienny.

Pogrubienie i pochylenie

Zaleca się ograniczenie w tekście pogrubień i pochyleń do minimum; powinny one mieć miejsce wyłącznie w przypadkach, gdy jest to uzasadnione treścią (np. retrospekcja, myśl bohatera w narracji trzecioosobowej, sen, treść listu czy didaskalia w dramacie). Tym bardziej jeżeli pogrubienie i kursywa są w szablonie dodatkowo sformatowane, na przykład mają inny kolor i/lub tło niż reszta tekstu. W takich wypadkach należy albo zrezygnować w ogóle z pogrubień i pochyleń, albo z szablonu, chyba że oferuje on dostosowanie tych znaczników do potrzeb użytkownika.

Wielkość i krój czcionki

Absolutne minimum to 12px. Osobiście radziłabym stosować czcionki w rozmiarze 14-15 px albo nawet większym, jednak to wszystko zależy od kroju wybranej czcionki.
Czcionki szeryfowe na przykład Times New Roman są najlepszymi typami czcionek do czytania na papierze i wbrew pozorom nie zapewniają tego samego komfortu na ekranach elektronicznych! Aby zapewnić komfortowe czytanie na nośnikach elektronicznych, najlepiej korzystać z czcionek bezszeryfowych. (Jednak spotkałam się z osobami, które na ekranach nadal preferowały czcionki szeryfowe. Dlatego ten punkt nie jest obligatoryjny, ale jeżeli zamierzasz wybrać Times New Roman tylko dlatego, bo obiło ci się o uszy, że tak trzeba, to lepiej sięgnij po jakiś font bezszeryfowy).
I jeszcze jedno! Nigdy nie powinno się używać dla dłuchich tekstów czcionek niezawierających polskich znaków. Więcej na temat czcionek w szablonie możesz poczytać w tym artykule: [→ przejdź].

Wyrównywanie tekstu i interlinia

Treść postu najlepiej wyjustować. Inaczej sprawa się ma z wąskimi kolumnami. Im węższa kolumna, tym większa szansa, że lepiej będzie wyglądało wyrównanie tekstu do lewej, dlatego należy rozważyć obie opcje. Bez względu na domyślne formatowanie szablonu, wyrównanie można zmienić według gustu przy publikacji postu.
Interlinia z zasady im większa – tym lepsza. Minimum zapewniającym komfort jest wartość 1.4 i jest to domyślna wartość w Bloggerze, ale zaleca się stosowanie wyższych wartości, na przykład 1.7.

Kontrast i kolory

Kontrast pomiędzy kolorem tekstu a kolorem tła pod tekstem jest bardzo ważny. W przypadku ekranów istnieje możliwość nadużycia kontrastu. Przy białym tle lepiej kolor czcionki ustawić na ciemnoszary aniżeli czarny, ale przy tle jasnym, jednak już nie białym, czarny może pasować. Dobrym pomysłem jest ciemne tło i jasna czcionka [przykład szablonu]. Wówczas również nie powinno się opowiadać za skrajnymi opcjami (czarne tło i biała czcionka, ponieważ taka para męczy oczy) i zdecydować się na bardzo ciemne tło oraz jasnoszarą czcionkę lub ciemne tło oraz białą czcionkę. Kontrast nie może być też zbyt mały. Jeżeli na blogu publikowane są długie teksty, to szablon z czcionką o zbliżonym do tła odcieniu zdecydowanie nie nadaje się do wykorzystania.
Kolory w szablonie powinny być, jak zostało omówione wyżej, odpowiednio skontrastowane i stonowane. Zdecydowanie odradzam kombinacje ciemnego tła i czerwonej czcionki, bo to jest chyba najczęstszy i jeden z najgorszych błędów, z jakimi się spotykam. Taki kontrast utrudnia czytanie, a oczy zazwyczaj zaczynają boleć już po kilku akapitach. Nie sądzę, aby ktoś był w stanie przeczytać kilka stron Worda z takim wyglądem bez uszczerbku na zdrowiu. Ogólnie do ciemnego tła lepiej nie wykorzystywać kolorowych czcionek, ale białe bądź jasnoszare.

Tło bloga

Poza tłem znajdującym się bezpośrednio pod tekstem, które powinno być jednolite (najlepiej jednokolorowe), ważne jest też tło główne w szablonie. Zbyt intensywne może rozpraszać równie mocno jak boczna kolumna. Dlatego najlepiej na tło wybierać delikatne patterny [przykład szablonu] lub nieintensywne zdjęcia [przykład szablonu].

Podsumowanie

Może wydawać się, że zestaw tych zasad jest spory, jednak tylko dlatego, ponieważ każda z nich została dokładnie opisana. Zastosowanie ich w praktyce nie powinno powodować trudności zarówno w próbie zrobienia własnego szablonu przy pomocy Projektanta w Bloggerze, jak i przy wybieraniu gotowca.
Jeżeli natomiast nadal masz wątpliwości co do powyższych punktów, zawsze możesz skorzystać z gotowych i darmowych szablonów oferowanych przez WioskęSzablonów. Autorzy szablonów przywiązują dużą wagę do zachowania w swoich pracach wszystkich wyżej przedstawionych zasad, dzięki którym czytanie bloga staje się komfortowe. Przez to pobierający nie muszą się martwić powyższymi punktami. W zdecydowanej większości przypadków będą one spełnione, a pobrany szablon idealnie zaprezentuje treść bloga. A o to tu właśnie chodzi, prawda?
_________________

Artykuł powstał przy współpracy WioskaSzablonów oraz Wspólnymi Siłami.
Autor: Agata. Korekta, uwagi i rady: Skoiastel. Korekta wtórna: grabarz.
Home